Talian obnovuje slovenské pamiatky.

Obdobie renesancie zanechalo svoju stopu aj v Krasňanoch. Za zrodom majestátneho kaštiela stoja Pongráczovci. Dlhé roky ho šľachtická rodina užívala ako svoje rodinné sídlo, avšak po Druhej svetovej vojne museli Krasňany opustiť. Nehnuteľnosť sa ocitla v rukách niekoľkých majiteľov a do roku 1999 v ňom sídlilo Považské múzeum.

V roku 2004 sa začala písať nová história krasnianskeho kaštieľa. Dnes je v rukách milovníka histórie, talianskeho grófa. Južanský znalec starožitných  predmetov postupne už dvanásť rokov nosí a zhromažďuje historické predmety v priestoroch krasňanskej pamiatky. Vytvára tak jedinečnú expozíciu, ktorá sa postupne otvára aj pre oči verejnosti.

Podnikateľ očarený renesanciou dovtedy o Slovensko“ ani nezakopol“. Započalo to v roku 2003, keď stretol na severe Talianska slovenských študentov, ktorí si tam privyrábali. „Boli zo Žiliny a rozprávali mi o Terchovej. A keďže som celý život chodil navštevovať kultúrne pamiatky a mám rád prirodzenú kultúru, na Slovensko som sa vybral. Cestou z Terchovej a z Čičmian som sa dozvedel o kaštieli, ktorý v Krasňanoch chátral a bol na predaj,“ spomína Talian.

Jeho koníček sa odvíja od jeho 30. rokov. Nakupoval, zbieral a opravoval. Po rodičoch zdedil aj remeselnú zručnosť, zničeným historickým kúskom dával nový život. „V tom období som už mal veľkú zbierku starožitností a potreboval som väčší priestor, kam ich umiestniť. Spoznal som sa s bývalou potomkyňou kaštieľa, po pár týždňoch sme sa dohodli a kaštieľ som kúpil

Kaštieľ po presťahovaní Považského múzea upadal, bol ničený vandalmi a ľudia z neho pokradli, čo sa dalo. „Všetko bolo zdevastované, nebola voda, elektrina, tu sa chodilo na farebné kovy ako na teplé rožky, parkety boli povytrhávané, radiátory tiež,“ opisuje stav po prevzatí objektu do súkromných rúk správca kaštieľa Karol Martinko.

Odvtedy sa začala obnova historického areálu. Osemdesiatročný majiteľ spolu so svojim slovenským správcom postupne vlastnými silami udržiavajú kaštieľ i priľahlý park. „Je to stále financované iba ním, štát ani Ministerstvo kultúry na to neprispejú ani cent. Keby tu bolo 20 zamestnancov, mali by tu čo robiť. Preto to ide pomaly,“ konštatuje Karol Martinko.

Ešte aj vo svojom úctyhodnom veku dorazí majiteľ historickej pamiatky každý mesiac do svojho nového rodinného sídla.. „Cítim sa tu dobre, pokiaľ netreba chodiť po úradoch. Mám tu pokoj. Je to iné, ako v meste,“ tvrdí taliansky podnikateľ. Neľutuje, že svoj najväčší obchod s nehnuteľnosťami urobil na Slovensku. „Mojím zámerom bolo vytvoriť v Krasňanoch priestor, kde si prídu ľudia oddýchnuť, kde je ticho a pokoj. Spočiatku som viac spolupracoval s obcou, pripravovali sa v parku rôzne podujatia, dnes je už toho menej,“ vraví.

Talian doviezol do Krasnian množstvo starožitných predmetov. 27 izieb kaštieľa je dnes zariadených pôvodným nábytkom, komodami, zrkadlami, ale svoju samostatnú miniexpozíciu tu majú aj fajky, či kľučky. „Je to jeho život. Všetky veci, ktoré sú v kaštieli, si sám kúpil a zreštauroval. Väčšina bola v zlom stave, poškodená a nepoužiteľná. Je rád, keď sa tu ľudia pri akciách cítia príjemne, keď sú obklopení prirodzenými historickými hodnotami,“ hovorí Martinko.

Kaštieľ sa po rokoch odhodlali otvoriť aj pre verejnosť. Pritom strach z poškodenia historických skvostov pretrváva. „Majiteľ sa bál, že sa veci poškodia, preto dlho nechcel kaštieľ sprístupniť pre oslavy.“ tvrdí Karol Martinko.„Organizovanie akcií začalo minulú jeseň a momentálne sa špecializujeme najmä na svadby a rodinné oslavy s možnosťou využitia historického parku. Špecifikácia je rôznordá, ale snažíme sa ísť v koľaji s ľudmi a teda svadby na mieru a podobne.“ dodal pre terchová.info Karol Martinko.

Galéria

2 komentáre

  • Milan hovorí:

    Velmi oceňujem citlivú rekonštrukciu tejto pamiatky, ktorú som videl po pravej strane cesty do Terchovej – v Krasňanoch. Velmi rád by som si ju na jar pozrel a urobil pár záberov pre majitela kaštiela i do archívu, ak by bol záujem.
    Milan T.

  • Karol hovorí:

    Budme radi ak nas osobne navštívite a Váš objektív prinesie skutočný pohľad na starožitnosti…..

Pridať komentár

Vašu emailovú adresu nezverejníme. Povinné polia sú označené

Novinky na e-mail

Odoberajte novinky z Terchovej na e-mail, ako to už robí 517 ľudí! Raz do týždňa vám príde na e-mail súhrn noviniek zo všetkých webov, ktoré sa venujú Terchovej.

Reklama