Výstava Slovenský Sokrates – Adam František Kollár

Základné informácie

  •  12.09.2013 o 16:00
  •  RIC Terchovec

Popis:

Pozývame vás na vernisáž výstavy Slovenský Sokrates – Adam František Kollár (1718 – 1783 – 2013). Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 12. septembra 2013 o 16:00 v RIC Terchovec. Autorom výstavy je Peter Cabadaj.

Výstavný projekt Slovenskej národnej knižnice podporilo Ministerstvo kultúry SR.V tomto roku si pripomíname 295. výročie narodenia a 230. výročie úmrtia významného európskeho vzdelanca, knihovníka, historika, archivára, lingvistu, básnika, editora a reformátora uhorského školstva Adama Františka Kollára. Pri tejto príležitosti pripravila Slovenská národná knižnica medzinárodný výstavný projekt Slovenský Sokrates Adam František Kollár. Výstava komplexne približuje pohnutý životný príbeh a bohaté dielo tohto nesmierne múdreho a pracovitého muža, ktorý to dotiahol až do funkcií dvorského radcu cisárovnej Márie Terézie a riaditeľa Dvorskej knižnice vo Viedni.

Druhá vernisáž sa bude konať 16. októbra v priestoroch Slovenského inštitútu vo Viedni.

Autorom medzinárodného výstavného projektu, ktorý finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR, je terchovský rodák, literárny a kultúrny historik Peter Cabadaj. Pod jeho výtvarné a architektonické riešenie sa podpísal scénograf a grafický dizajnér Ján Novosedliak.

Vo výstave sú použité artefakty, fotografie, knižné, archívne, múzejné a galerijné dokumenty zo SNK – Literárneho archívu, Matice slovenskej, osobného archívu autora výstavy a zo zbierok viacerých súkromných osôb. Integrálnou súčasťou projektu je aj reprezentačný katalóg v slovenskej a nemeckej verzii.

Plagát

kollar

Galéria

Pridať komentár

Vašu emailovú adresu nezverejníme. Povinné polia sú označené

Aktuálne podujatia

Reklama