Nový drevený Jánošík v Terchovej

Mnohí ste si určite všimli novú sochu Juraja Jánošíka v Terchovej. Od soboty 30. júla 2011 je nainštalovaná pred budovou Obecného úradu. Slávnostný akt bol súčasťou programu 49. ročníka Jánošíkových dní.

Jej umiestnenie je momentálne dočasné. Po dokončení úprav v okolí Obecného úradu bude socha presunutá na vyvýšené miesto.

Autorom sochy je ľudový rezbár Ján Palko zo Štiavnika v okrese Bytča, ktorý aj o vzťahu k Jánošíkovi hovorí: „Od malého chlapca som inklinoval k zbojníckej tematike a keď som sa dostal k vyrezávaniu, ešte sa to umocnilo. Sochu som vytvoril podľa predstavy, ktorú som ako chlapec mal. Vrkoče, vybíjaný opasok, vybíjaná valaška. Je z lipového dreva, ktoré som dostal z Považského múzea v Žiline, keď im vietor pováľal niekoľko storočné lipy. Z umiestnenia sochy v Terchovej mám radosť, pretože to je oblasť, kde sa s Jánošíkom žije a táto tradícia pretrváva“. Sochu Jánošíka darovalo obci Terchová Považské múzeum.

Pozrite si fotografie drevenej sochy Jánošíka, a takisto krátke video z programu pri jej odhaľovaní.

Pridať komentár

Vašu emailovú adresu nezverejníme. Povinné polia sú označené

Novinky na e-mail

Odoberajte novinky z Terchovej na e-mail, ako to už robí 517 ľudí! Raz do týždňa vám príde na e-mail súhrn noviniek zo všetkých webov, ktoré sa venujú Terchovej.

Reklama