Jánošíkova čiapka a valaška

Možno viacerí neviete, ale zachovali sa dva artefakty, ktoré úzko súvisia s našim rodákom Jurajom Jánošíkom – jeho čiapka a valaška.

Čiapka, ktorá pravdepodobne patrila Jurajovi Jánošíkovi sa nachádza v Liptovskom múzeu v Ružomberku. Má valcovitý tvar a je ozdobená mušličkami a zlatými korunkami. Jánošíkovu čiapku vlastnila pôvodne Liptovská župa – každý župan ju dostal od svojho predchodcu spolu s archívom. Od Liptovskej župy sa ju niekoľkokrát pokúšalo získať Maďarské národné múzeum aj Kriminalistické múzeum v Budapešti. Maďari totiž vlastnili v tom čase valašku, ktorá zrejme patrila Jánošíkovi. Chceli tak na jednom mieste vystavovať tieto dva cenné predmety, ktoré v minulosti patrili najslávnejšiemu karpatskému zbojníkovi. Liptovská župa však ich intenzívnym žiadostiam odolala a v roku 1913 sa čiapka dostala do Liptovskému múzea v Ružomberku, v ktorom ju uchovávajú dodnes. Pozrite si fotografiu Jánošíkovej čiapky na tejto adrese.

O histórii Jánošíkovej valašky vieme toho viac. Po smrti Jánošíka sa jeho veci stali veľmi cenné. Niekoľko rokov po nej získal jeho valašku maďarský šľachtic a zberateľ Peter Szentiványi. V jeho rodine sa valaška dedila z generácie na generáciu. Ten ju v roku 1813 daroval Maďarskému národnému múzeu v Budapešti. Jánošíkova valaška je vyrobená z dubového dreva a ocele, rukoväť má zabalenú v koži a po obvode je spevnená mosadzným drôtom. Podľa Michala Píreka, kurátora zbierok militárií, je to najstaršia valaška, ktorej história je písomne podložená, preto s najväčšou pravdepodobnosťou patrila práve Jánošíkovi. Jánošíkova valaška sa z Maďarska sťahovala v roku 1957, keď ju Maďari darovali Historickému múzeu v Bratislave, kde je dodnes. Verejnosť si ju môže pozrieť až o dva roky, keď bude dokončená rekonštrukcia Bratislavského hradu. Fotografie Jánošíkovej valašky si môžete pozrieť na tejto adrese.

Aj takéto zaujímavé informácie nájdete v knižke poľského historika Stanislawa Andrzeja Sroku s názvom Jánošík.

Pridať komentár

Vašu emailovú adresu nezverejníme. Povinné polia sú označené

Novinky na e-mail

Odoberajte novinky z Terchovej na e-mail, ako to už robí 517 ľudí! Raz do týždňa vám príde na e-mail súhrn noviniek zo všetkých webov, ktoré sa venujú Terchovej.

Reklama