325. narodeniny Jánošíka

Ak by Jánošík ešte žil, pred pár dňami by oslavoval 325. narodeniny. Síce už fyzicky nežije, stále však búri pokojné vody na Slovensku. Pozitívne aj negatívne.

Juraj Jánošík sa narodil niekedy v januári roku 1688 v Terchovej v osade Jánošovia. Pokrstený bol vo Varíne 25.1.1688. Teda narodil sa presne pred 325-timi rokmi. O jeho krátkom ale dobrodružnom živote si môžete viac prečítať napríklad v Terchovskej sieni slávy. Počas života sa stihol vypracovať na známeho zbojníka, ktorého mali v zuboch viacerí nielen bohatí ľudia zo severného Slovenska.

Tento rok si pripomenieme aj ďalšie významné výročie spojené s najslávnejším terchovským rodákom Jánošíkom. Nielen jeho činy ale aj exemplárne potrestanie zavesením na hák za rebro z neho spravili národnú legendu. 17.3.2013 si pripomenieme 300. výročie jeho smrti.

Niektorí ho radi nemajú, iní naňho nedajú dopustiť. Jánošíkovi sa však určite ani nesnívalo, že ešte 300 rokov po jeho smrti sa bude jeho meno skloňovať minimálne v troch krajinách sveta.

Pridať komentár

Vašu emailovú adresu nezverejníme. Povinné polia sú označené

Novinky na e-mail

Odoberajte novinky z Terchovej na e-mail, ako to už robí 517 ľudí! Raz do týždňa vám príde na e-mail súhrn noviniek zo všetkých webov, ktoré sa venujú Terchovej.

Reklama